Погода & Радар
Стартовая страница / Новости погоды

Погодные новости - Следите за погодой в реальном времени

08:20
6 февраля 2023 г.

Багато жертв і руйнувань
Руйнівні землетруси в Туреччині

earthquakeЗруйнована будівля в Газіантепі, Туреччина, після землетрусу. - © Twitter.

Минулої ночі південь Туреччини та північ Сирії постраждали від потужних землетрусів, які спричинили руйнування та обвалили тисячі будівель. Кількість жертв продовжує зростати.

Спочатку, о 3:17 ночі за київським часом, стався перший поштовх магнітудою M7.6, за яким через 10 хвилин послідував ще один, цього разу магнітудою M6.7. Потім була відчутна ціла серія підземних поштовхів, які тривають дотепер.

Найбільшої шкоди стихія завдала в районі міста Газіантеп, де проживає 2 мільйони жителів, які під час землетрусу спали. Багато будівель буквально впали, як картковий будиночок. Люди досі перебувають під завалами.

Рятувальна операція проходить у складних погодних умовах: дощ, який переходить у сніг, а температура опускається до мінус 6 градусів. Тим часом тисячі людей залишилися без даху над головою і безпечного притулку.

землетрусВ районі епіцентру підземних поштовхів йде дощ, який перейде в сніг. Наближаються морози.

Це один з найбільших землетрусів, зафіксованих у Туреччині, яка є сейсмічно активною країною. За останніми даними, загинуло щонайменше 1000 людей і тисячі отримали поранення.

Востаннє такий потужний поштовх стався в країні у 1999 році. Тоді в районі Ізміта загинуло понад 17 000 людей.

Редакція Погода & Радар
Присылайте нам свои фото или видео
04:00
4 февраля 2023 г.

Це цікаво!
Що таке ефект Мпемби?

мпемба ефект

Чому гаряча вода замерзає швидше, ніж холодна?

Гаряча вода замерзає швидше, ніж холодна. Це звучить парадоксально, але експерименти підтверджують цей висновок. Якщо ви виливаєте гарячу воду широкою дугою в крижане повітря, вона випаровується і замерзає за частки секунди, тобто набагато швидше, ніж холодна вода.

Танзанійський студент Ерасто Б. Мпемба вперше описав це явище в 1963 році, звідси і назва "ефект Мпемби". У 2012 році Королівське хімічне товариство запропонувало приз за "найкраще та найкреативніше пояснення цього явища". Його виграв хорват Нікола Брегович. Він заявив, що не може знайти рішення цієї загадки.

Ефект Мпемба

мпемба ефектГаряча вода злітає в повітря і утворюється хмара. - © Робін Фельдман

Вчені досі намагаються з'ясувати, як виникає цей ефект. Ефект Мпемби залежить насамперед від використаної кількості, а також від початкової температури води та температури навколишнього середовища.

Напевно, найсильніша теорія на сьогоднішній день бачить основну причину в випаровуванні. При високих температурах випаровується більше води, ніж при низьких. Це відбувається тому, що, грубо кажучи, для випаровування доступно більше енергії. Отже, при однаковій початковій кількості і температурі навколишнього середовища, коли досягається точка замерзання, кількість води, яка спочатку була гарячою, менша, ніж кількість води, яка не була нагріта. Оскільки менша кількість води може зберігати менше тепла, ніж більша, ця менша кількість води також замерзає швидше, ніж порівняно більша і спочатку холодніша.

мпемба ефект

За іншою теорією, вирішальну роль відіграють солі, розчинені у воді. Коли вода починає замерзати, вміст солі в нерухомій рідкій воді збільшується. Це знижує температуру замерзання води. Це можна порівняти з посипанням доріг сіллю взимку. З іншого боку, в гарячій воді солі випадають в осад, тобто осідають і таким чином втрачають свій вплив на процес заморожування.

Зараз в Україні сприятливі температурні умови для такого есперименту, тому не забувайте надсилати нам ваші фото або відео.

Редакція Погода & Радар
17:00
2 февраля 2023 г.

Прогноз погоди
Снігопади та похолодання

прогноз погоди

Над Східною Європою наразі неспокійно з неодноразовими дощами та снігопадами. З неділі поступово ставатиме все холодніше.

В Україні до суботи некомфортно, мокро, холодно і часом різкий вітер. 3 лютого, у п'ятницю, в Києві прогнозується 0 °C, хмарна погода зі снігом. Короткочасні опади можливі у всіх північних і в більшості центральних областей. На Сході та Півдні переважно хмарно із проясненнями та сухо. На Заході денний максимум складе -1...+1 °C. На Півночі – від -1 °C до +3 °C. У Центрі та на Сході прогріється до +3...+4 °C. На півдні країни варто чекати на 3-7 градусів вище нуля. З другої половини дня в п'ятницю і до суботи на заході України очікуються сильний сніг. Можливі локальні снігопади, що зумовлять до 20-25 см свіжого снігу.

прогнозУночі, 3 лютого, очікуються снігопади на Заході.

4 лютого очікується зниження температур. У столиці – -2 °C, похмуро та холодно. На заході України від -3 °C до -1 °C, значні опади у вигляді снігу. На півночі країни -3...0 °C, сніжитиме. У Центрі й на Сході 0...+2 °C. Сніг очікується на Полтавщині, Донеччині та Харківщині. У південних областях хмарна погода, до 2 градусів тепла. Дощ зі снігом можливий у Криму, тут вдень слід чекати на +6 °C. Уночі прогнозується снігопад по всій території країни. Температури повітря опустяться до – -10...-7 °C на Заході, -7...-2 °C на Півночі та в Центрі. На Сході стовпчик термометра покаже -5...-3 °C. На півдні України морозно, -6...+1 °C.

прогнозУ ніч на неділю прогнозуються морози.

Починаючи з неділі, переважатимуть холодніші температури, а опади підуть на спад. У Києві вдень очікується -4 °C. На Заході – 4-6 градусів морозу. На Півночі від 1 до 4 градусів нижче нуля. Похолоднішає також в центральних регіонах: -4...0 °C. На сході та півдні України – від -4 °C до +2 °C. Вітряно буде по всій країні, крім східних областей. Північний вітер до 15-17 м/с буде в областях, що мають вихід до Чорного моря. В інших частинах країни – 9-11 м/с.

прогноз погодиНатискайте на карту, щоб перейти на Радар температур.

Уже з вівторка на заході України можливі нові снігопади. Не пропускайте жодних погодних змін із Радаром погоди.

Редакція Погода & Радар
03:54
2 февраля 2023 г.

Рідкісне явище
Водоспад тече вгору!

В американському штаті Юта з'явилися рідкісні кадри водоспаду, що каскадом здіймається вгору. Вода тече не зверху вниз, як зазвичай, а знизу вгору. За це відповідає рідкісний феномен.

Таке трапляється не щодня: 16 січня фотограф RJ Hooper зробив рідкісні знімки "перевернутого" водоспаду на скелі в місті Кайєнта, в американському штаті Юта. Вода на відео здіймається вертикально вгору.

Для того, щоб щось подібне сталося, на скелі повинні бути сильні висхідні потоки. Висхідний потік - це потік повітря, який тягнеться від землі до неба - подібно до фена, отвір якого спрямований до стелі. Вітер повинен бути достатньо сильним, щоб нести воду водоспаду.

Цікаво знати

RJ Hooper повідомив у своєму Facebook, що його безпілотник боровся з вітром швидкістю до 100 кілометрів на годину.

У багатьох районах на заході США зима досі була досить вологою. Як наслідок, багато річок, які інакше були б майже пересохлими, несуть у собі багато води. Унікальні вітрові умови в поєднанні з яскраво вираженим припливом води зробили це видовище ще більш захоплюючим.

Редакція Погода & Радар
05:00
1 февраля 2023 г.

Руйнування в Антарктиді
Айсберг більший за Нью-Йорк

айсбергСупутникові знімки показують гігантський айсберг А81, що відколовся від шельфового льодовика Брант. - © NASA

В Антарктиді відколовся величезний айсберг. Знадобилося понад 10 років, щоб він остаточно зруйнувався.

Від шельфового льодовика Брант у Східній Антарктиді відколовся айсберг розміром удвічі більший за Нью-Йорк. Перші тріщини утворилися ще в 1970-х роках, але до 2012 року ситуація залишалася стабільною. В наступні роки тріщини і ущелини поетапно розширювалися, поки не розійшлися 22 січня 2023 року.

Величезний айсберг, названий "Айсберг А81", має площу близько 1550 квадратних кілометрів. Це майже чверть початкового розміру всього льодовикового шельфу Брант. Ще в лютому 2021 року айсберг площею 1270 квадратних кілометрів відколовся і дрейфував у східній частині моря Ведделла.

айсбергПопри явно видимі тріщини, два роки тому, в січні 2021 року, крижаний шельф був ще стабільний. - © NASA

Шельфовий льодовик – це лід, що живиться льодовиковим щитом, який вийшов за межі берегової лінії. Деякі з льодовиків все ще скребуть по скелястих виступах на морському дні, які служать опорою, але частина вже спливає. Недавно континент був оточений великою кількістю морського льоду, що протидіяло відтоку крижаного шельфу в море. Проте, уже кілька років поспіль спостерігається явне скорочення морського льоду взимку.

Тому дослідники підозрюють, що тепліші океанічні течії тепер можуть прискорити процеси танення під крижаним шельфом, а отже, і відтік материкового льоду. З іншого боку, ніхто не знає, як часто і чи могли подібні фази вже відбуватися в кліматичній історії Антарктики, і які механізми запускали і зупиняли їх знову. Тому важливо уважно стежити за подальшим розвитком подій.

Редакція Погода & Радар