Стартовая страница / Погодные новости /

Рекордий вибух. Мега-спалах із глибин космосу

08:35
17 октября 2022 г.

Рекордний вибух
Мега-спалах із глибин космосу

На початку жовтня астрономи зафіксували найяскравіший гамма-сплеск із тих, що коли-небудь спостерігалися. Спалах світла стався на відстані майже 2 мільярдів світлових років і вивільнив неймовірну кількість енергії.

Найсильніший із коли-небудь зареєстрованих гамма-сплесків, імовірно, стався під час утворення чорної діри. За кілька секунд вона виділила більше енергії, ніж наше Сонце за все своє життя. Кількість та енергія фотонів, зареєстрованих у спалаху світла, б'ють усі рекорди.

Астрофізики називають явище, що спостерігалося 9 жовтня, "подією століття". Згідно з первинними висновками, космічний спалах світла стався на відстані майже 2 мільярди світлових років і, таким чином, був набагато ближчим до Землі, ніж усі подібні спалахи гамма-променів, які спостерігалися досі.

гамма-сплеск© ESO/L. Calçada / CC BY 4.0 CC BY

Природа гамма-сплесків ще не до кінця зрозуміла. Ймовірно, вони виникають, коли особливо масивні зірки вибухають у бурхливій надновій наприкінці свого життєвого циклу, а їхнє центральне ядро колапсує в чорну діру, що швидко обертається.

Ударні хвилі гігантських струменів

При цьому електромагнітне випромінювання випускається на осях обертання у вигляді надзвичайно потужних струменів. Ці високоенергетичні струмені пробивають газ наднової, який поширюється майже зі швидкістю світла, і викликають гігантські ударні хвилі. Ці ударні хвилі в кінцевому підсумку призводять до гігантського спалаху світла.

Спостережуваний зараз мега-спалах тривав кілька сотень секунд і світиться досі. Це післясвітіння може тривати протягом кількох тижнів, але виявити його можна тільки за допомогою особливо потужних телескопів. Тому невеликі обсерваторії не мають шансів простежити за космічним післясвіченням.

Небезпеки для Землі немає

Сплески гамма-променів, що виникають на відстані понад 3000 світлових років від нашої Сонячної системи, вважаються в основному нешкідливими для Землі. Їхнє випромінювання просто недостатньо сильне, щоб викликати хімічні реакції в атмосфері Землі.

Однак наука припускає, що гамма-сплеск із нашого безпосереднього космічного сусідства цілком може зашкодити атмосфері та життю на нашій рідній планеті, якщо його струмені потраплять точно в Землю. Однак, на щастя, наразі в безпосередній близькості від нашого Сонця немає жодної відомої наднової, що наближається.

Редакція Погода & Радар
Больше публикаций
УФ-індекс
понедельник, 14 июля 2025 г.

Де знайти інформацію?

УФ-індекс у додатку Погода & Радар
вторник, 8 июля 2025 г.

Сильні грози

Небезпечна погода над Східною Європою
утворення грози
понедельник, 2 июня 2025 г.

Погодний лексикон

Як виникає гроза?
Все погодные новости
Это также может вас заинтересовать
суббота, 5 июля 2025 г.

Коли сонця забагато

Поради проти сонячних опіків
четверг, 26 июня 2025 г.

28 градусів тепла

Середземне море — як ванна
Справа: додаток Погода & Радар. Зліва: повний місяць над морем.
четверг, 10 июля 2025 г.

Повний місяць

Коли найкращий час для спостереження?
Все статьи
Погода & Радар

www.pogodairadar.com

Контакт
Защита данных | Контакты | Заявление о доступности