Погода & Радар
Стартовая страница / Погодные новости /

Що таке злива та як вона виникає?

06:00
13 мая 2025 г.

Погодний лексикон
Як виникає злива?

злива

Злива - короткочасна і вузько обмежена. Характерним для неї є те, що ллє протягом певного часу, а потім знову світить сонце.

Що таке злива?

Злива - це опади зазвичай короткої тривалості (максимум 45 хвилин), які випадають з типових купчастих хмар. Основною причиною зливових опадів у Центральній Європі є високі купчасто-дощові хмари, які у верхній частині є крижаними. Поле опадів вузько обмежене, зазвичай менше як 10 квадратних кілометрів. Дощові краплі часто мають великий діаметр.

Зливи можуть переростати в грозу. Якщо спостерігається лише слабка блискавична активність, це також називається грозовою зливою. Однак у вигляді грози вони можуть залишити після себе велику кількість опадів за короткий час. Існують також дощ, град, мокрий сніг і снігові зливи. Здалеку зливи виглядають як завіси або стіна із дощу.

Як формуються зливи?

Після гарного початку дня хмари часто здіймаються вгору і в другій половині дня перетворюються на зливи. Вони утворюються через те, що сонце нагріває землю, яка, в свою чергу, нагріває шари повітря біля землі. Однак це залежить від характеру ґрунту.

Темні ділянки нагріваються швидше, ніж світлі. Тому є ділянки, де повітря нагрівається більше, ніж навколишнє повітря. Це призводить до утворення теплих повітряних бульбашок і так званої конвекції. Це означає, що повітря піднімається і охолоджується в процесі, приблизно 1 градус на 100 метрів.

Навколишнє повітря також стає холоднішим з висотою. Поки температура теплої повітряної бульбашки вища за температуру навколишнього повітря, вона продовжує підійматися. У певний момент висхідна повітряна бульбашка охолоджується настільки, що повітря насичується водяною парою. Зрештою, волога конденсується на крихітні аерозолі й утворюються маленькі крапельки, з яких і складаються купчасті хмари.

Чи знаєте ви?

Зливи випадають особливо у другій половині дня. Тоді хмарні башти достатньо високі, щоб утворилися кристали льоду. Вони падають на землю у вигляді дощу.

Турбулентність у хмарі

Чим більша різниця температур між землею і висотою, тим вищими стають хмарні стовпи. Коли хмари досягають певної висоти, всередині них утворюються дощові краплі або кристали льоду. Якщо вони стають досить важкими, то падають на землю. Дрібні крижинки тануть по дорозі в теплішому повітрі. У нижніх шарах повітря випадає дощ.

З настанням вечора, коли повітря охолоджується, конвекція припиняється. Дощовим хмарам просто не вистачає підживлення знизу і вони руйнуються. Особливо потужні зливи свідчать про сильну турбулентність всередині купчасто-дощової хмари. Тут висхідний рух може досягати від 10 до 50 метрів за секунду.

Коли найбільше злив?

Більшість злив виникає на зворотному боці областей низького тиску, коли високо піднімається холодне повітря. Саме тоді конвекція особливо сильна. Це також називається зворотною погодою.

1/2
Спостерігати за зливою легко на Радарі Погоди.

Квітень вважається місяцем злив, тому що тоді полярне повітря часто досягає Європи, а сонце, яке вже досить високо, може добре прогріти нижні шари повітря. Зливи у теплий період року спостерігаються практично щороку. Вони ймовірні по всій території України. Як правило, зливи охоплюють відносно невелику територію.

Редакція Погода & Радар
Больше публикаций
всесвітній метеорологічний день
воскресенье, 23 марта 2025 г.

Професійне свято

Всесвітній метеорологічний день
прогноз погоди
вторник, 31 декабря 2024 г.

Як створюється прогноз?

Моделювання прогнозу погоди
Весняне рівнодення
четверг, 20 марта 2025 г.

Весняне рівнодення

Дні стають довшими!
Все погодные новости
Это также может вас заинтересовать
Помідори не переносять холоду
понедельник, 12 мая 2025 г.

Низькі температури

Помідори не переносять холоду
Що таке фата-моргана?
понедельник, 5 мая 2025 г.

Оптичне явище

Що таке фата-моргана?
суббота, 10 мая 2025 г.

День матері

Що подарувати найріднішій людині?
Все статьи
Погода & Радар

www.pogodairadar.com

Контакт
Защита данных | Контакты